Menu Zamknij

Zrób To Zamiast! OD marzeń, DO realizacji.

Program ma charakter pilotażowy. Jest odpowiedzią na przeprowadzoną w Dzielnicy Wola diagnozę zjawisk przemocy i uzależnień wśród młodych dorosłych i młodzieży szkolnej w kontekście podejmowania ryzyka sięgania po substancje psychoaktywne, podejmowania lub nie podejmowania aktywności związanych z kształceniem zawodowym, oraz rozpoznania braku/ niedoboru umiejętności radzenia sobie w różnych sferach życia m.in. osobistej, zawodowej, społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej.

Celem Zadania jest:

1. Przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych i podejmowaniu innego rodzaju zachowania ryzykownego (np. stosowania przemocy rówieśniczej) wśród młodzieży i młodych dorosłych w wieku 15-26 lat, zamieszkujących Dzielnicę Wola.

Wiodącym aspektem realizacji celu będzie:

– kształtowanie postaw aktywności społecznej i zawodowej opartych na zasadach bezpieczeństwa, szacunku i adekwatnej diagnozie potrzeb i możliwości uczestników projektu;

– wzmacnianie czynników chroniących (np. takich jak poczucie własnej wartości, umiejętność stawiania granic, dbałość o higienę osobistą i o zdrowie) w różnych sferach życia m.in. osobistej, zawodowej, społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej;

– nabywanie wiedzy i umiejętności wspierających usamodzielnianie się i poprawę funkcjonowania społecznego i zawodowego adresatów działań.

2. Rozwijanie współpracy podmiotów, instytucji publicznych i niepublicznych działających na rzecz młodzieży, młodych dorosłych i ich rodzin.

Szczególne znaczenie w realizacji celu współpracy będzie miało:

– kształtowanie modelu współpracy przez realizatorów zadania: Stowarzyszenie Od-Do i Fundację Nebo;

– zaproszenie do wsparcia działań projektowych wolskie organizacje samorządowe i pozarządowe;

– budowanie i rozwijanie dobrych praktyk współpracy z placówkami kształcenia zawodowego, edukacji szkolnej, środowiska rynku pracy i samorządów studenckich.

Sposób realizacji określonych celów:

– Opracowanie diagnozy potrzeb uczestników projektu na podstawie przeprowadzonych badań jakościowych oraz ilościowych.

– Opracowanie indywidualnego planu wsparcia poszczególnych uczestników projektu.

– Objęcie grupy uczestników wsparciem Mentora- wspierającego i asystującego w procesie usamodzielnienia.

– Prowadzenie poradnictwa indywidualnego (prawnego, psychologicznego, doradcy zawodowego) dla młodzieży i młodych dorosłych.

– Prowadzenie warsztatów edukacyjno-rozwojowych, dzięki którym młodzież i młodzi dorośli podniosą swoje umiejętności osobiste, społeczne oraz te, które wynikają ze specyfiki związanej z aktywnością na rynku pracy.

– Organizację staży zawodowych, kursów i szkoleń.

– Działania integrujące w ramach organizacji spędzania czasu wolnego.

Projekt finansowany przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Skip to content