Szklarnia – strefa wsparcia rodziny

SZKLARNIA – strefa aktywnej rodziny.

Celem SZKLARNI – strefy aktywnej rodziny jest tworzenie warunków do prawidłowego funkcjonowania rodziny oraz uruchomienie mechanizmów niwelowania dysfunkcji. W obszarze tym kładzie się szczególny nacisk na profesjonalną pracę z rodziną w jej środowisku. Zakłada się, że objęcie rodziny jako pierwszego ogniwa systemu środowiskowym, wielozakresowym wsparciem doprowadzi do wzmocnienia i reaktywacji jej podstawowych funkcji. Realizacja zadań wynikających z programu wymaga ścisłej współpracy i zaangażowania wielu lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się statutowo pomocą rodzinie i dziecku, z których pomocy i wsparcia stale korzystamy. Przez realizację tego programu podejmujemy pracę z rodzinami, które znajdują się na różnych etapach rozwoju i doświadczają różnych trudności. Nasze działania kierujemy do młodych par, rodziców z małymi dziećmi, rodzin z nastolatkami, małżeństw w kryzysie oraz starszych członków rodzin. Każdy etap przez który rodzina przechodzi jest ważny i strategiczny dla jej prawidłowego funkcjonowania i na tych etapach chcemy jej towarzyszyć i wspierać.

W ramach programu działa 5 Stref Wsparcia z wykorzystaniem różnych form i metod pracy:
Strefa Dzieci i Młodzieży
– treningi i warsztaty wyrównujące deficyty rozwojowe, edukacyjne i społeczne
– konsultacje i poradnictwo psychologiczne
– treningi i warsztaty umiejętności wychowawczych

Strefa Małżeństwa i Partnerstwa
– konsultacje, poradnictwo psychologiczne
– mediacje rodzinne
– spotkania wzmacniające więź małżeńską/partnerską

Strefa Aktywizacji
– doradztwo zawodowe
– poradnictwo w zakresie aktywnego poszukiwania pracy (pisanie CV, znajdowanie ofert w Internecie, rozmowa kwalifikacyjna)