Wolski SPINACZ – Lokalny System Wsparcia na rzecz dzieci i młodzieży

Wolski SPINACZ – Lokalny System Wsparcia na rzecz dzieci i młodzieży.

Wolski SPINACZ – Lokalny System Wsparcia na rzecz dzieci i młodzieży to projekt, który zakłada podjęcie wspólnych działań przez nowo utworzone Konsorcjum złożone z czterech organizacji pozarządowych i łączenie ofert różnych instytucji i organizacji, aby efektywnie wspomagać dzieci i młodzież zamieszkujące obszary koncentracji problemów społecznych w podnoszeniu kompetencji szkolnych i społecznych.

W skład Konsorcjum wchodzą następujące organizacje pozarządowe:
– Fundacja Chrześcijańska Nebo
– Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” Oddział Terenowy Warszawa Ochota
– Stowarzyszenie Twórczych Pedagogów “Stara 4”
– Hufiec ZHP Warszawa – Wola
CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu Wolski SPINACZ jest wyrównywanie szans edukacyjnych i społecznych dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, zamieszkujących obszary natężenia problemów społecznych na terenie Dzielnicy Wola m.st. Warszawy (zgodnie z mapą problemów społecznych wydaną przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, stan na rok 2016).
Cel główny realizowany jest przez następujące cele szczegółowe:
– podniesienie wyników w nauce dzieci i młodzieży objętej wsparciem;
– podniesienie frekwencji szkolnej dzieci i młodzieży;
– zwiększenie kompetencji społecznych dzieci, młodzieży i ich rodziców/opiekunów;
– budowanie klimatu wychowawczego w szkole, podnoszenie kompetencji nauczycieli służących zapobieganiu trudnościom wychowawczym, konfliktom i kryzysom;
– wzrost współpracy instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia na Woli.
ADRESACI PROJEKTU
Adresatami projektu są dzieci, młodzieży i rodzice zamieszkujący Dzielnicę Wola, zwłaszcza okolice ulic: Płocka, Szlenkierów, Eustachego Tyszkiewicza, Jana Długosza, Leonarda, Młynarska, Hipolita Wawelberga, Leszno, Żytnia, Henryka Barona, Edwarda Gibalskiego, Józefa Bellottiego, Dzielna, Al. Solidarności.
Zgodnie z założeniami projektu pomocą zostają objęte przede wszystkim:
– dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat zagrożone wykluczeniem społecznym;
– dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat pozostające poza instytucjonalnym systemem wsparcia;
– rodzice/opiekunowie prawni dzieci objętych wsparciem.
PARTNERZY KONSORCJUM
Projekt realizowany jest w bliskiej współpracy z następującymi szkołami:
– Szkoła Podstawowa Nr 166 im. Żwirki i Wigury, ul. Żytnia 38/40, 01-198 Warszawa
– Szkoła Podstawowa Nr 234 im. Juliana Tuwima, ul. Esperanto 5, 01-049 Warszawa
– Szkoła Podstawowa Nr 63 im. Zawiszy Czarnego, ul. Płocka 30, 01-148 Warszawa
– Szkoła Podstawowa nr 221 Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej, ul. Ogrodowa 42/44, 00-876 Warszawa
– Szkoła Podstawowa Nr 222 im. Jana Brzechwy, ul. Esperanto 7a, 01-049 Warszawa
– Gimnazjum Nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Grenady 16, 01-154 Warszawa
REZULTATY PROJEKTU
Do głównych rezultatów, które chcemy osiągnąć poprzez realizację projektu Wolski SPINACZ należą:
– podniesienie wyników w nauce dzieci i młodzieży objętej wsparciem;
– podniesienie frekwencji szkolnej dzieci i młodzieży objętej działaniami Konsorcjum;
– wzrost kompetencji społecznych dzieci, młodzieży i rodziców;
– podniesienie jakości współpracy instytucji i organizacji działających na terenie Dzielnicy Wola na rzecz dzieci, młodzieży i całych rodzin;
– poprawa klimatu wychowawczego w szkole, podniesienie jakości pracy szkoły na rzecz uczniów i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa